Historia Ełku w 5 minut – poznaj zapomniane dzieje 👁 Rafał Karaś zapraszam

historia ełku

w 5 minut- ruszajmy w podróż 👣 zapraszam Rafał Karaś

Historia ziemi ełckiejEłk jest jednym z największych i najważniejszych miast Warmii i Mazur, choć formalnie leży w granicach Polski dopiero od 1945 roku. Jeśli chcesz poznać jego fascynującą historię, w książkach i czasopismach znajdziesz wiele wartościowych opracowań, jednak wiemy, że możesz nie mieć na nie czasu. Dlatego w tym miejscu przedstawiamy kluczowe wydarzenia dla dziejów Ełku – w pigułce, od średniowiecza do współczesności.

Historia Ełku w 5 minut

historia ełku

źródło: pilotwycieczek.wordpress.com

Średniowieczne korzenie miasta

historia ełku

źródło: archtech.pl

Historia miasta zaczyna się na przełomie XIV i XV wieku, kiedy na wyspie na jeziorze Ełk (od XVII wieku to półwysep) Ulrich von Jungingen, komtur zakonu krzyżackiego, rozkazał wznieść drewniany zamek. Choć służył głównie do pilnowania granicy z Litwinami, został zburzony przez wojska Władysława Jagiełły. Murowany zamek stanął w tym miejscu dopiero w 1497 roku. W okolicy zaczęli zamieszkiwać koloniści z Mazowsza, przez co powstał termin określający ten nowy lud przygraniczny i teren przez nich zamieszkały „Mazurami”.

Wcześniej na terenach dzisiejszego Ełku i okolic mieszkali Jaćwingowie – tajemnicze plemię, które zniknęło w mroku dziejów kilkaset lat temu.

Burzliwe dzieje miasta

Prawa miejskie zostały nadane w 1435 roku. Ełk ucierpiał między innymi w wojnie trzynastoletniej. Jak to miasta przygraniczne, konflikty zbrojne znacząco wpłynęły na życie kolejnych pokoleń mieszkańców. Rozwój, szczególnie w XVI wieku, był związany z powstaniem i odbudową kościoła świętej Katarzyny, budową szpitala, działalnością wydawniczą i drukarską Jana (z Sącza) Małeckiego czy powstania szkoły książęcej. W 1560 roku książę Albrecht specjalnym przywilejem ustanowił targ, ściągający do miasta mieszkańców całego regionu i nie tylko. W Ełku działało sporo karczm. Niestety, w XVI i XVII wieku wielu mieszkańców umierało nagle w wyniku wybuchów kolejnych zaraz.

historia ełku

źródło: aukawpolsce.pap.p

Jedno miasto, wielu władców

Na przestrzeni setek lat, położony na specyficznym terytorium Ełk przechodził z rąk do rąk. Nic dziwnego, że wśród Mazurów bardzo długo nie wykształciła się tożsamość narodowa – w końcu lud od pokoleń zamieszkiwał ziemie, które przechodziły pod władzę kolejnych i kolejnych państw…

W 1655 roku, w trakcie potopu szwedzkiego, najeźdźcy z północy zajęli Ełk i nałożyli na nie wysokie kontrybucje. Po ataku Tatarów, wielu mieszkańców trafiło w Jasyr, choć wiąże się z tym ciekawa legenda, opowiadająca o uwolnieniu za sprawą podziemnego, tajnego przejścia, którym rzekomo udało się zorganizować ucieczkę. Na przestrzeni wieków, Ełk znajdował się pod panowaniem państwa Zakonu Krzyżackiego, Prus Zakonnych, Prus Książęcych, Brandenburgii, Królestwa Prus, Związku Północnoniemieckiego, Rzeszy Niemieckiej (także III Rzeszy) i dopiero od 1945 roku – Polski.

Miasto wielu historii

Na przestrzeni wieków można wyróżnić wiele wyjątkowych wydarzeń i zjawisk, które ukształtowały tożsamość mieszkańców Ełku. Pożary, zakładanie szkół, browarów i aptek, ślady kampanii napoleońskiej, stacjonowanie wojsk, budowa kolei żelaznej, przebudowa zamku na więzienie… Długo wspominać by wszystkie znaczące momenty historii mazurskiego miasta.

Ogromne straty w tych stronach przyniosła I wojna światowa – między innymi w płomieniach stanęło historyczne śródmieście. Podobnie drugi międzynarodowy konflikt przełożył się na straty w ludności i architekturze. Szacuje się, że wojna pochłonęła nawet czwartą część budynków tworzących miasto.

Po 1945 roku nastąpiło wiele przemian – nowa władza nie była przychylna Mazurom i Niemcom, a miasto zasiedlili mieszkańcy z innych regionów. Ślady widzimy do dziś, chociażby poprzez istnienie wielu kościołów i związków wyznaniowych. Po 1989 roku miasto stało się jednym z ważniejszych ośrodków północnej Polski. Ważnym wydarzeniem była wizyta papieża Jana Pawła II w 1999 roku. Dziś Ełk wspomina się głównie w kontekście turystyki oraz ekologii, przybywają tu zresztą Polacy z każdego zakątka kraju, którzy przy okazji odpoczynku na Mazurach, chcą zderzyć się z wyjątkową historią kilkusetletniego miasta założonego przez Krzyżaków.

Wyzwania wynikające z przeszłości

Jak widać, można w dosłownie 5 minut streścić najważniejsze losy Ełku – niezwykle ważnego miasta Mazur. Dla wielu pokoleń były to dzieje trudne czy wręcz tragiczne, by wspomnieć wojny, zarazy czy prześladowania. Na szczęście, Ełk w XXI wieku może rozwijać się w warunku pokoju, korzystając z możliwości, jakie daje przynależność do Unii Europejskiej i wyjątkowego regionu Mazur.

Rolą kolejnych pokoleń jest pielęgnowanie pamięci o skomplikowanych i unikatowych losach mieszkańców Ełku, a także troska o ślady historii – zamek, kościoły, najstarsze budynki, cmentarze i inne zabytki.

Ełk dziś 😍

 

Znajdź pomysł na wycieczkę po Mazurach i Podlasiu

Ruszajmy w drogę !

 

Geograficzny środek Europy video

Punkt oporu bunkry Bakałarzewo

Gród Galindów

Tężnie Gołdap – video

Góra zamkowa – Rajgród

 🌴 Góra piaskowa Stare Juchy 🌴

Drewniany kościół Ostrykół 1667 video

Wieża widokowa w Starych Juchach video

Obejrzyj video – Mamerki

Studzieniczna video

Piękna Góra Gołdap

Podlaski Biskupin

Pałac Paca w Dowspudzie

Ciekawe miejsca Ełk (okolice)

Dom Michała Kajki – video

 

Góra Bunelka – video

Młyn wodny w Stradunach video

Słup graniczny w Prostkach video

Dziękuję za uwagę
Rafał Karaś pozdrawiam

Chcesz więcej ?

 

Zobacz także

 1. Wieża Ciśnień Ełk – odwiedź wirtualnie Muzeum Kropli Wody
 2. Pałac Paca w Dowspudzie – smutna przeszłość, świetlana przyszłość
 3. W tyglu konfesji, czyli wyprawa po ełckich kościołach
 4. Ciekawe miejsca Ełk – dom Michała Kajki odc8
 5. Najciekawsze zabytki w okolicach Ełku – przewodnik po okolicznych miejscowościach
 6. Ciekawe miejsca Ełk – drewniany kościół Ostrykół 1667
 7. Atrakcje ziemi ełckiej – góra Bunelka
 8. Legendy o Ełku – tajemnice regionu ełckiego
 9. Atrakcje ziemi ełckiej – młyn wodny w Stradunach
 10. Atrakcje ziemi ełckiej – wieża widokowa w Starych Juchach
 11. Atrakcje ziemi ełckiej – Słup graniczny w Prostkach 1545r
 12. Skąd są Ci Mazurzy ? Historia ziemi ełckiej i jej spuścizny

 

 

 

fraza kluczowa: Historia Ełku,Historia Ełku,Historia Ełku,Historia Ełku,Historia Ełku,Historia Ełku,Historia Ełku,Historia Ełku

 

Dodaj komentarz